Robot Kiti Hazırlayalım

Yusuf Çağlayan, 4 Nisan 2020, İzmir

Ortalama Okuma Süresi: 4 dakika

Her yaştan çocuklar(!) için son dönemde kaliteli ve verimli zaman geçirmek, belki de hiç bu kadar kıymetli olmamıştı.

Hızlı ve kalabalık yaşamlar, artan güvenlik endişesi, çok yoğun çalışan ebeveynler, akademik başarı baskısı, bireyselleşme, teknolojik oyun ve oyuncaklar vb. şeklindeki bir listeyi sayfanın sonuna kadar uzatabiliriz.

İhtiyaçlarımızın bir kısmını üreten tarafta yer almak, hızlı ve gereğinden fazla tüketmenin karşısında en büyük kozumuz. Üretmenin tadına bir kere baktınız mı, bu büyüye kapılıp gidiyorsunuz.

Her evde bulunabilecek araç ve gereçleri kullanarak çocuklarımız ile birlikte kaliteli zaman geçirebilmek için çok basit ama etkili bir set tasarlayalım mı?

Malzeme Listesi (tamamen tahmini)

  • Bir alet çantası
  • Makas, maket bıçağı, ince testere vb. kesiciler
  • Pense, karga burun vb. yardımcılar
  • Katı ve sıvı yapıştırıcılar, bantlar
  • Elektrikli ya da normal tornavidalar
  • Çeşitli boylarda vida ve çiviler
  • Elektronik atık parçaları
  • Ahşap parçalar
  • ... ve başka ne olursa

sadece bir örnek

Bu tip bir set, elbetteki birçok zaman yetişkin eşlikli kullanılmalı. Ancak uzun zamandır çocuklarla zaman geçiren biri olarak deneyimim çocukların bu konuda çok hevesli ve sabırsız olacağı yönünde. Yetişkinler olarak (sabırla ve zamanla) özellikle zarar görebilecekleri aletlerin özelliklerini onlara anlatmak, güvenli kullanım şekillerini deneyimlemesini sağlamak, kolaydan zora ve basitten karmaşığa doğru becerilerinin gelişimine rehberlik etmek çok kritik.

Bu şekilde hızlıca tüketmeyeceğiniz ve sürekli yeni malzemeler ekleyerek setinizi geliştireceğiniz bir yöntem bulmuş olacaksınız.

Devamında neler mi olabilir?

1. Pinterest gibi dev bir görsel kaynak var. Orada tasarım kitiniz için bir dolu örnek bulabilirsiniz. Panolar açıp önceliklerinize göre arşivinizi kurabilirsiniz.

2. Paylaşmak her zaman çok motive eder. Sosyal medya hesaplarınızı bu amaç ile kullanmaktan daha iyisi ne olabilir ki? Yaptığınız bir ürünün tasarım sürecini fotoğraflayabilir ya da kısa videosunu çekebilirsiniz. Deneyimlerinizi de yazılı ya da sözlü olarak anlatıp dijital dünya ile paylaşabilirsiniz. (youtube, facebook, instagram, pinterest vb.)

3. Kendi web sitesinizi yapabilir ve çok derli toplu bir arşiv tutabilirsiniz. (Nasıl yapacağım yahu, dediğinizi duyar gibiyim. Google Sites gibi araçlar ile çok kolayca halledebilirsiniz. İşte bir örnek.

4. Eğer alet çantasına sığamıyorsanız bir zaman sonra belki bir masanız olur. Hatta bir üretimhaneniz. Tabii bu arada yetişkinlerin çocuklarını unutup kendilerine bir alan açma ihtimalleri çok yüksek. Bu gayet güzel bir şey. Kendinize ait bir oda; ama çocuklarınızı da unutmayın!